تبلیغات
شخصی - منظومه شمسی واجزای ان خورشید سیارک هاو...
شخصی
سه شنبه 4 اسفند 1388

منظومه شمسی واجزای ان خورشید سیارک هاو...

سه شنبه 4 اسفند 1388

نوع مطلب :
نویسنده :saleh abdllahkhane

 

ویژگی هر سیاره رو در ادامه ی مطلب میتونید بخونید..

.


کهکشان راه شیری ، کهکشانی مارپیچی است که شامل حدود ۵۰۰ میلیارد ستاره است. این کهکشان حدود ۱۰ میلیارد سال پیش ، از یک ابر عظیم گاز و غبار تشکیل یافت . در قسمت مرکزی کهکشان راه شیری هسته‌ای کروی قرار دارد که ممکن است شامل یک حفره سیاه نیز باشد. هسته توسط گروهی از دنباله‌های مارپیچی در برگرفته شده است.

 

منظومه شمسی:
شکل گیری منظومه شمسی حدود 5 میلیارد سال پیش ، از ابری متشکل از گاز و غبار بین ستاره‌ای ، آغاز شد. جاذبه باعث انقباض ابر شده و کره متراکمی از گاز در مرکز ابر بوجود آورد. جاذبه همچنین باعث دوران هر چه سریعتر ابر شد. هنگام دوران، مواد موجود در ابر، پهن شده و حلقه ای به وجود آمد که نواحی متراکم مرکزی را در بر می گرفت. سرانجام در این ناحیه متراکم ، گرمای لازم برای وقوع واکنشهای هسته‌ای فراهم گشت و بدین ترتیب ، ستاره خورشید بوجود آمد. اعضای کوچکتر منظومه شمسی از مواد موجود در این حلقه بوجود آمدند. :


 

اجرام موجود در منظومه شمسی:

خورشید:
خورشید ستاره ی منظومه ی شمسی است که ۱۵۰ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد. حدود ۶/۴ میلیارد سال عمر دارد. هر ۴/ ۲۷ روز یک بار به دور خود می چرخد. قطر آن نزدیک به ۴/۱ میلیون کیلو کتر است یعنی ۱۰۹ برابر قطر زمین (یک میلیون کره ی زمین می تواند در آن جای گیرد.)! خورشید بیشتر از گازهیدروژن تشکیل شده است این گاز ذخیره ی سوخت خورشید است به تدریج در طی بیش از میلیارد ها سال هیدروژن مصرف می شود و از بین می رود دانشمندان حساب کرده اند که خورشید تاکنون کمتر از نیمی از سوخت های خود را سوزانده است.بر اثر سوختن این مواد انرژی فراوانی بوجود می آید که در سطح خورشید نزدیک به ۶۰۰۰ درجه و در مرکز آن حدود ۱۵۰۰۰درجه اندازه گیری شده است بر اثر این عمل خورشید مدام وزن کم می کند دانشمندان می گویند در هر ثانیه خورشید حدود 4 میلیون تن وزن کم می کند!

 

عطارد:
عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید است . و در میان روز از یک تنور داغ هم داغ تر است چون حدود ۳۵۰ درجه ی سانتیگراد حرارت دارد ولی به هنگام شب سرمای آن به حد منجمد کننده ای می رسد زیرا عطارد جو ندارد که بتواند گرما را حفظ کند. این کره ۵۸ میلیون کیلومتر با خورشید فاصله دارد . ۴۸۸۰ کیلومتر قطر دارد. قمر ندارد . جو ندارد . یک روز آن برابر با ۱۷۶ روز زمین است.


 

زهره:
زهره داغ ، طوفانی و پوشیده از ابر است . بطوری که دمای آن به ۴۸۰ درجه ی سانتیگراد می رسد که تقریباً ۵ برابر حرارت آبی است که دارد می جوشد زهره به این دلیل تا این حد داغ است که در ابر ضخیمی از گاز دی اکسید کربن پوشیده شده است و این ابر گرمای خورشید را مثل شیشه ی گلخانه محبوس می سازد.و جالب است بدانید که این کره ۱۰۸ کیلومتر با خورشید فاصله دارد . ۱۴۰/ ۱۲ کیلومتر قطر دارد . قمر ندارد جو  آن عمدتاً از دی اکسید کربن تشکیل شده است . یک روز آن برابر  با ۳/۸ سال زمین است.

 

زمین:
زمین تنها سیاره در منظومه ی شمسی است که در آن هوا و اقیانوس و حیات یافت می شود. این سیاره از ۷۰% آب تشکیل شده است . و دارای جو ی مطابق با زندگی موجودات در آن است . این سیاره دارای تنها یک قمر به نام ماه است که فاصله ی آن تا زمین ۳۴۸۴۰۰ کیلو متر است و ۳۴۷۶ کیلو متر قطر دارد .


 
ماه:
ماه تنها قمر طبیعی زمین و تنها جرم آسمانی است که انسان بر روی آن حضور داشته است. ماه روشن ترین جرم در آسمان شب است اما نوری از خود تولید نمی کند در عوض نور خورشید را منعکس می کند. مانند زمین و دیگر اعضای منظومه شمسی، عمر ماه حدود ۶/۴ بیلیون سال می باشد.ماه از زمین بسیار کوچکتر است. میانگین شعاع ماه ۴/۱۷۳۷ کیلومتر ، حدود ۲۷ درصد شعاع زمین می باشد. جرم آن نیز از جرم زمین بسیار کمتر است. جرم زمین ۸۱ برابر جرم ماه می باشد. چگالی ماه حدود ۳۴/۳ گرم در هر سانتیمتر مکعب، تقریبا ۶۰ درصد چگالی زمین است.
علیرغم نیروی گرانش نسبتا ضعیف ماه، فاصله آن تا زمین به قدری کم است که باعث ایجاد جذر و مد در آبهای زمین می گردد. میانگین فاصله مرکز ماه تا مرکز زمین ۳۸۴.۴۶۷ کیلومتر است. این فاصله در حال افزایش است البته باسرعتی بسیار اندک. ماه در هر سال ۸/۳ سانتیمتر از زمین دورتر می شود.
مریخ:
مریخ یک دنیای سرد کویری است که حدود ۵۰۰۰۰۰۰ سیارک بین آن و مشتری کمربندی تشکیل داده اند. مریخ هوای اندکی دارد ، آب سطحی ندارد و سرمای آن بسیار زیاد است بطوری که حتی در تابستان درجه ی حرارتش به بالای صفر نمی رسد ولی بعید نیست که روزی گرمتر بوده باشد در این صورت شاید دارای آب بوده و حتی شکل های ساده ای از حیات هم در آن وجود داشته است. بد نیست بدانید که: مریخ ۲۲۸ کیلومتر با خورشید فاصله دارد . ۶۷۹۰ کیلومتر قطر دارد . دو قمر دارد . جو آن از گاز دی اکسید کربن تشکیل شده است . یک روز آن برابر با حدود ۵/۲۴ ساعت زمین است
مشتری:
مشتری بزرگترین سیاره منظومه شمسی  است . و بزرگترین قمر را هم دارا می باشد (گانیمه) این قمر از عطارد هم بزرگتر است مشتری در مجموع ۱۶ قمر دارد . بد نیست بدانید که مشتری ۷۷۸ کیلومتر با خورشید فاصله دارد . ۱۴۲۸۰۰کیلومتر قطر دارد . جو آن از گازهای هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است . یک روز آن برابر با تقریباً ۱۰ ساعت زمین است.

زحل :

زحل درخشان ترین حلقه ها و بیشترین قمر را دارد در مجموع تعداد قمرهای زحل ۲۴ عدد می باشد جنس حلقه های اطراف زحل از ذرات یخ و غبار می باشد فاصله ی آن بیشتر از ۳۰۰ میلیون کیلومتر با خورشید فاصله دارد ۱۰۰۰۰۰کیلومتر قطر دارد . و یک روز آن کمتر از ۱۵ ساعت زمین است.

اورانوس:


اورانوس ۱۵ قمر و ۱۳ حلقه دارد. که حلقه های آن همانند زحل از جنس ذرات یخ و غبار می باشد این کره حدود ۳۷۴ میلیون کیلومتر با خورشید فاصله دارد ، حدود ۳۱۶ کیلومتر قطر دارد و جو خاصی ندارد همچنین یک روز آن برابر  با۱۲ ساعت زمین است.

نپتون:
این سیاره ۵/۴ میلیارد کیلومتر با خورشید فاصله دارد . ۵۰۰۰۰ کیلومتر قطر دارد . ۸ قمر دارد جو آن از متان و گاز های دیگر تشکیل شده است . یک روز آن برابر  با حدود ۱۶ ساعت زمین است

             

سیاره کوتوله:
سیاره کوتوله تعبیری است که اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی که مرجع رسمی برای نوآوردن زبان‌زدها و واژه های مربوط به اخترشناسی است به جرمی آسمانی اعطا کرده که در سامانه خورشیدی دارای چهار ویژگی های زیر است:

    * در مداری به دور خورشید می گردد.
    * دارای جرمی است که به آن قدرت جاذبه‌ای می دهد که باعث می شود شکل نسبتاً گرد و همسانی داشته باشد.
    * اجرامی را که در همسایگی مدارش هستند تمیز نکرده است.
    * قمر یک سیاره نیست.

پلوتو:
پلوتون دومین جسم برزگ شناخته‌شده در گروه سیاره‌های کوتوله است که از هنگام کشف در ۱۹۳۰ تا ۲۴ اوت ۲۰۰۶ نهمین سیاره سامانه خورشیدی بود. اما اکنون بنا بر تعریف نوین اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی یک سیاره کوتوله و همچنین به عنوان نمونه نخست از رده جدید اجرام فرا نپتونی به شمار می‌رود.
«پلوتون» گویش زبان فرانسه است و در زبان انگلیسی به آن «پلوتو» می‌گویند. و به علت دوری فراوان از خورشید گرمای بسیار اندکی به آن می رسد که دما تا منفی ۲۴۰ درجه سانتی گراد هم می رسد و همچنین جالب است بدانید: پلوتو ۹/۵ میلیارد کیلومتر با خورشید فاصله دارد. ۳۰۰۰ کیلومتر قطر دارد . یک قمر دارد . جو ناشناخته دارد . یک روز آن برابر با ۴/۶ روز زمین است.

 

http://mymarket.ir/pic/69526-plotu2.jpg

http://mymarket.ir/pic/14857-poor_pluto_mathias_pedersen.jpg

 

اریس:
اریس 136199 که پیشتر با نام(2003یو بی313) خوانده می شد، یک سیاره کوتوله است که در ۵ ژانویه سال ۲۰۰۵ یافته شد. کشف آن سر و صدای زیادی در مجامع علمی برپا کرد و یک نو واژه‌ی آزار دهنده و شاید مهیج را در ذهن‌ها به وجود آورد: سیاره‌ی دهم!
در این پویانمایی حرکت اریس را مشاهده می کنید.این سه عکس پیاپی در درازای سه ساعت گرفته شده که از کنار گذاشتن آن‌ها حرکت جسمی در بالا سمت چپ تصویر به دست آمده و اریس یافته شد.اریس (2003یو بی313) از پلوتون بزرگ‌تر بود و این دلیلی بود که یابندگان آن بر آن پا فشاری می‌کردند که این سیارک یک سیاره است. جرم سیاره هم ۲۷٪ بیشتر از پلوتون ارزیابی شد.

 

http://mymarket.ir/pic/68105-Eris1.jpg

http://mymarket.ir/pic/87689-21.gif 
livejasmin online credit generator
جمعه 4 اسفند 1396 03:41 ق.ظ
به دلیل اینکه مدیر این صفحه وب در حال کار است،
هیچ سؤال خیلی سریع به دلیل محتوای ویژگی آن معروف نخواهد بود.
CBD
پنجشنبه 3 اسفند 1396 06:52 ب.ظ
مهم نیست که چه کسی یک چیز مورد نیاز را جستجو کند، بنابراین او نیاز دارد
در دسترس است که در جزئیات، به طوری که چیزی
در اینجا نگهداری می شود
clash royale gems generator
دوشنبه 8 آبان 1396 09:37 ب.ظ
مقاله خوب من بعضی از این مسائل رو به رو هستم
خوب..
are psychics real
دوشنبه 8 آبان 1396 07:35 ب.ظ
سلام، فقط می خواستم بگم، من از این پست لذت بردم.
بامزه بود. در حال ارسال پست!
cheap psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 07:13 ب.ظ
من فکر می کنم مدیر این سایت واقعا برای حمایت از وب خود سخت کار می کند
سایت، از آنجا که همه چیزها بر اساس اطلاعات با کیفیت هستند.
cheap phone psychic reading
دوشنبه 8 آبان 1396 04:55 ب.ظ
وای، فرمت وبلاگ های شگفت انگیز! طولانیترین مدتی که برای بلاگ وقت گذاشتهاید چقدر بوده است؟
شما در حال انجام یک وبلاگ نگاه آسان است. نگاه کلی سایت شما عالی است، و همچنین محتوای!
std clinics near me
دوشنبه 8 آبان 1396 02:23 ب.ظ
آیا تا به حال در مورد اضافه کردن کمی فکر
کمی بیشتر از مقالات شما؟ منظورم این است که آنچه شما می گویید با ارزش است
و همه چیز. با این وجود فکر می کنم اگر شما برخی از گرافیک های عالی و یا فیلم ها را برای ارسال پست های بیشتر خود اضافه کنید،
"پاپ" محتوای شما عالی است اما با تصاویر و کلیپ ها، این سایت مطمئنا می تواند یکی باشد
از بهترین در تو رفتگی در دیوار وبلاگ فوق العاده!
cheap phone psychic readings
دوشنبه 8 آبان 1396 01:16 ب.ظ
از یک سایت قابل اطمینان دیگر متشکریم جای دیگری می تواند آن را بگیرد
نوع اطلاعاتی که در چنین شیوه ای کامل نوشته شده است؟ من وظیفه ای دارم که در حال حاضر در حال کار بر روی آن هستم، و من برای این موضوع در نظر گرفته ام
اطلاعات
std screening
دوشنبه 8 آبان 1396 01:06 ب.ظ
همه چیز به چه چیزی بستگی دارد، من فکر می کنم که هر کس بیشتر از این کار می کند
وب سایت، و نظرات شما به نفع بازدیدکنندگان جدید خوشایند است.
private std screening
دوشنبه 8 آبان 1396 12:54 ب.ظ
این پاراگراف برای ایجاد صفحه وب جدید به بینندگان اینترنت کمک خواهد کرد
یا حتی یک وبلاگ از ابتدا تا انتها.
myfreecam token generator
یکشنبه 30 مهر 1396 02:39 ق.ظ
من واقعا موضوع / طراحی وب سایت شما را دوست دارم.
آیا تا به حال هر گونه مسائل سازگاری مرورگر اینترنت را اجرا کرده اید؟
چند نفر از خوانندگان وبلاگ من در مورد وب سایت من شکایت کرده اند که در اکسپلورر به درستی کار نمی کنند اما در Opera به نظر می رسد.
آیا شما پیشنهاداتی برای کمک به حل این مشکل دارید؟
real psychic readings
شنبه 15 مهر 1396 03:38 ب.ظ
کسی که لزوما به ایجاد مقالات قابل توجهی که من می گویم کمک می کنم.
این اولین بار است که شما را ملاقات کردم
صفحه وب و تا به امروز؟ من با تحقیقاتی که انجام دادید برای ایجاد این تحویل ویژه باور نکردنی را شگفت زده کردید.
کارت عالی بود!
What do eccentric heel drops do?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 03:06 ق.ظ
Hi my family member! I want to say that this post is amazing, nice written and include almost all important infos.

I would like to peer more posts like this .
chaturbatefreetokenshack.com
دوشنبه 13 شهریور 1396 03:17 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article author for your
site. You have some really good posts and I feel I would be
a good asset. If you ever want to take some of
the load off, I'd absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
Please shoot me an email if interested. Thank you!
Where are the femur tibia and fibula?
شنبه 14 مرداد 1396 02:08 ق.ظ
You actually make it seem really easy with your presentation but I in finding this topic
to be actually one thing that I believe I would by no means understand.

It seems too complex and extremely extensive for me.
I am taking a look forward in your subsequent submit, I'll
try to get the grasp of it!
caraCazarez.jimdo.com
جمعه 13 مرداد 1396 11:50 ب.ظ
Incredible points. Outstanding arguments.
Keep up the good spirit.
at home std test
شنبه 3 تیر 1396 02:25 ق.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین اصل آیا نه نشستن درست با من پس از
برخی از زمان. جایی در سراسر جملات شما
در واقع قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای
بسیار در حالی که کوتاه. من این مشکل خود را با جهش در منطق و یک ممکن
است را خوب به پر همه کسانی شکاف.

در صورتی که شما که می توانید انجام
من را مطمئنا بود در گم.
Dante
شنبه 23 اردیبهشت 1396 04:32 ب.ظ
This is my first time go to see at here and i am truly
impressed to read all at single place.
پنجشنبه 26 آبان 1390 03:35 ب.ظ
خوبه ولی کپی نمی شه
زهرات
سه شنبه 3 آبان 1390 06:31 ق.ظ
عالی است ممنون
abolfazl
سه شنبه 4 اسفند 1388 06:42 ب.ظ
http://jorj1364.mihanblog.com


فروشگاه و کسب درآمد ملیونی از اینترنت

لطفا جهت تبادل لینک ,لینک مرا در سایت خود بگذارید و به من اطلاع دهید.

با تشکر
دانلود برنامه ارسال نظر گروهی به میهن بلاگ به صورت رایگان و بانک ایمیل های تفریحی : http://www.iroonigroup.com
باقری
سه شنبه 4 اسفند 1388 06:27 ب.ظ
«قالَ الاِْمامُ الْمَهْدِىُّ(علیه السلام):
أَنَا خاتَمُ الأَوْصِیاءِ وَ بى یَدْفَعُ اللّهُ الْبَلاءَ عَنْ أَهْلى وَ شیعَتى.»:
من آخرین نفر از اوصیا هستم، خداوند به وسیله من بلا را از خانواده و شیعیانم برطرف مىگرداند.
أَكْثِرُو الدُّعاءَ بِتَعْجیلِ الْفَرَجِ فَإِنَّ ذلِكَ فَرَجُكُمْ.»:
براى تعجیل فَرَج زیاد دعا كنید، زیرا همین دعا كردن، فَرَج و گشایش شماست.
نوکررخ ارباب نبیندسخت است
آغازحکومت مولاصاحب الزمان برشیعیان ودوستدارانش به خصوص شمادوست بزرگوارمبارک
التماس دعا
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر